Responsive Ad Slot

En Yeni

latest

RAW Nedir? Neden Tercih Edilmelidir?

19 Temmuz 2018 Perşembe

/ by Tekno Mercek

RAW nedir?


RAW görüntü formatı, hem amatörlerin kullandığı JPEG formatına göre daha yüksek kalitededir hem de TIFFdenilen, profesyonellerin kullandığı sıkıştırılmamış formattan daha az alan kaplayan daha profesyonel bir formattır.
Kalite ve alan

Normalde TIFF görüntüler 60-70 megabaytlık alan kaplarken RAW formatı 7, 8 megabayt gibi çok küçük bir alana görüntüyü kaydedebilir. Üstelik TIFF'in sahip olduğu bütün özelliklere sahiptir.Düzeltmeleri kendiniz yapın

RAW'un bir diğer avantajı da çekim anında yapmış olduğunuz pozlama hataları ya da renk sapması gibi hataları doğrudan ham bilgi olarak bilgisayara aktarıp, daha sonra her türlü düzeltmeyi bilgisayarda yapabilmenizdir.


Yani RAW formatı ile çekim anında tamamen düzeltilmiş bir görüntüye ihtiyacınız yoktur. Bilgisayarda her türlü düzeltmeyi yapabilirsiniz. RAW, profesyonellerin yoğunlukla kullandığı bir formattır.


Raw Fotoğraf Çekmek İçin 5 Önemli Neden

1. Fotoğrafları İleriye Dönük Saklamak


Fotoğrafları ileriye dönük saklamak ve zamanı geldiğinde işleyebilmek belki de RAW dosyayı işleyeceğini bilmesek bile Raw format fotoğraf çekmemiz için en önemli maddelerin başında gelmektedir. Bir RAW dosyası fotoğrafı çekilen sahnenin kamera sensörüne aktarıldığı andan itibaren tüm bilgileri içermektedir. Eğer fotoğraflarımızı raw formatta çekersek ve saklarsak ilerideyeni uygulamalarla farklı şekilde bufotoğrafları düzenlemek istersek, tüm bilgileri içeren RAW dosyalarına sahip olmamız gerekecektir.

2. Beyaz Dengesini Düzeltebilmek


Kullandığınız DSLR kameranın otomatik beyaz dengesi (AUTO WB) aslında çoğu sahne için iyidir. Diğer taraftan bir RAW dosyası düzenlendiğinde genel olarak ilk dokunulan kısım beyaz dengesi olmaktadır. Kameranız her sahne için beyaz dengesini istediğiniz gibi ayarlayamayabilir.Fotoğrafın içerdiği bilgiyi bozmadan beyaz dengesini RAW işleyerek düzeltebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece sizin için mükemmel beyaz dengesine ulaşana kadar farklı renk sıcaklıkları denemek olacaktır.

3. Gürültüyü Azaltmak


Raw fotoğraf çekmenin diğer bir avantajı ise çekilen fotoğraflardaki gürültüyü azaltma işleminin yapılabilmesidir. Gürültüyü azaltırken çekilen fotoğrafın pozlama değerini de düzeltebileceğiniz gibi JPEG olarak çekilen fotoğraflarda yapılan gürültü azaltma işlemindeki kayıplar RAW çekilmiş bir fotoğrafta çok daha olumlu sonuçlar verecektir. Raw fotoğraf işlemede kaybınız her zaman JPG dosyalara göre çok daha azdır. Eğer alacakaranlıkta veya gece çekim yapıyorsanız gürültüyü azaltmak için mutlaka RAW çekim yapmalısınız.

4. Fotoğraf Düzenleme İşlemlerini Geliştirmek


RAW dosyalarını düzenlemek için oldukça güzel araçlar bulunmaktadır. Bu araçların çoğu şekil bozulması (distortion), renksel bozulma (chromatic aberration), lens yumuşaklığı gibi konuları düzeltir.

5. İyi Baskılar Alabilmek


Cevabını en kolay verebileceğimiz sebeplerden birisi iyi baskılar alabilmek olacaktır. Baskı almak için bir fotoğraf düzenleyecekseniz, bu bir kırpma, renkleri düzeltme veya keskinlik verme işlemi olabilir, işlediğiniz fotoğraf JPGise RAW fotoğrafa göre daha fazla piksel kaybıuna uğrarsınız. İyi baskılar alabilmek için RAW fotoğraflar üzerinden çalışmalarınızı gerçekleştirin.Özetlemek gerekirse JPG dosya formatı fotoğrafınız için son aşama olmalıdır. Eğer bir fotoğrafı düzenlemek ve işlemek istiyorsanız JPG ile değil RAW ile çekimler yapın ve RAW dosya formatını tercih edin.

Görüş ve düşüncelerinizi bizimle yorumda paylaşın. 

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) İsim ve E-Posta bilgileriniz asla ikinci şahıslar tarafından görüntülenmesi ve paylaşılması söz konusu değildir.
2) Yorumlarınız bizim için kıymetlidir.
3) Lütfen link içeren yorumlar bırakmayınız. Bu tarz yorumlar moderatörden onay almayacaktır.


Tekno Mercek mobil uygulamasını buradan indirebilirsiniz
Copyright © 2018-2019 All Right Reserved
Tasarım by Tekno Mercek