Responsive Ad Slot

En Yeni

latest

Akıllı Saat Smartwatch Nedir?

4 Ocak 2019 Cuma

/ by Eren Yalçın
Akıllı saatler hakkında bilmeniz gereken her şey TEKNOMERCEK’TE…


SmartWatch bir bileğe takılmak üzere tasarlanmış taşınabilir bir cihazdır. Akıllı saatler - akıllı telefonlar gibi - dokunmatik ekranları ile kullanır, uygulamalar sunar ve çoğu zaman kalp atış hızınızı ve diğer yaşamsal belirtilerinizi kaydeder.

APPLE WATCH ve  OS Wear (eski Android Wear) modelleri kendi bileklerinde mini bilgisayar takan, kullanıcıların olumlu yorumları bu firmaları harekete geçirdi. Ek olarak, açık hava etkinlikleri (dağ yürüyüşü,kayak vb.) için özel akıllı saatler, genellikle bir maceracının alet setindeki diğer önemli cihazları destekler. Örneğin GPS cihazı, gibi aletleri sırtındaki çantadan kolundaki saate taşıyabilirler.


Akıllı Saat - Smartwatch

Smartwatch'ların Kısa Tarihi

Dijital saatler yıllar öncesinden beridir var iken bazıları hesap makineleri ve birim dönüştürücüler gibi özelliklere sahipti. 2010'larda teknoloji şirketleri akıllı telefon benzeri özelliklere sahip saatler piyasaya sürmeye başladılar.

Apple, Samsung, Sony ve diğer önemli markalar tüketici pazarında sunulan saatlerle, akıllı saat piyasasına küçük bir başlangıç yaparak Dünya'ya açıldılar. Ayrıca günümüz smartwatch'larını popülerleştirmek adına yapılan çalışmalarla önemli bir yere sahip oldular. 

Akıllı Saatler Ne Yapar?

Çoğu akıllı saat günlük kullanım için (Apple Watch ile olduğu gibi) veya belirli amaçlar için (Garmin Fenix ​​ile olduğu gibi) standart özellik paketleri sunar:

 • Bildirimler : Akıllı telefonlar, önemli olaylardan veya etkinliklerden sizi haberdar etmek için bildirimler görüntüler. Bildirim türleri farklılık gösterir; Bir akıllı telefona bağlı cihazlar, telefonun bileğinize ilişkin bildirimlerini basit bir şekilde yansıtabilir, ancak diğer akıllı saatler yalnızca takılabilir olanların sağlayabileceği bildirimleri görüntüler. Örneğin, en yeni bir Apple Watch bir düşme sensörü içerir. Saatinizi takarken düşürürseniz saat,sonraki hareketinizi algılar; algılamıyorsa, bir dizi yükselen bildirim gönderir. Bildirime yanıt vermemeniz durumunda, saat sizin bu durumdan haberdar olmadığınızı var sayar ve yetkilileri sizin adınıza uyarır. 
 • Uygulamalar : Telefonunuzdan bildirimleri göstermenin ötesinde, bir smartwatch yalnızca desteklediği uygulamalar kadar iyidir. Uygulama eko sistemleri değişir ve bunlar Apple’ın veya Google’ın ortamlarına bağlıdır. Yürüyüş veya dalma gibi özel bir amaca sahip olan akıllı saatler, genellikle başka türden uygulamalar ekleme imkanı olmadan bu amaca ulaşmak için ihtiyaç duydukları uygulamaları destekler. 
 • Medya yönetimi : Akıllı telefonlarla eşleştirilmiş çoğu akıllı saat sizin için medya oynatmayı yönetebilir. Örneğin, Apple AirPod'larını kullanarak bir iPhone'da müzik dinlerken, ses ve parçaları değiştirmek için Apple Saatinizi kullanabilirsiniz. 
 • Sesli mesajlara cevap verme : WatchOS veya Wear OS işletim sistemlerini çalıştıran modern akıllı saatler, ses diktesini destekler ve mesajlarınıza sesli bir şekilde yanıt vermenizi sağlar. 
 • Spor takibi : Eğer sıkı çalışan bir sporcuysanız. Birçok smartwatch, kalp atış hızı monitörü ve egzersizlerinizi izlemenize yardımcı olacak bir adım sayar içerir. 
 • GPS : Akıllı saatlerin çoğu, konumunuzu izlemek veya bir yere özgü uyarılar almak için bir GPS içerir . 
 • İyi pil ömrü : Modern akıllı saatler, normal kullanımla birlikte, pil kullanımı da oldukça iyidir. Apple Watch, normalde tek bir şarjla 18 saat normal kullanım alırken, Pebble iki veya üç gün dayanır.

Akıllı Saatler Türleri

Tüketici pazarında, satıcıya özgü genel amaçlı akıllı kol saati sınıflarını göreceksiniz:
 • Apple Watch : Apple tarafından tasarlandı ve satışa sunuldu.
 • Wear OS saatleri : Google'ın Wear OS işletim sistemini kullanarak birçok satıcı tarafından tasarlandı ve satışa sunuldu.
 • Tizen saatleri : Samsung'un popüler Galaxy serisi için ürettiği özel işletim sistemi.
Diğer kısım belirli kullanım durumları için amaçlanan özel cihazlar içerir. Bu cihazlar genellikle, telefona bağlı bir smartwatch ile Fitbit gibi bağımsız bir fitness takipçilerinin arasında girdikleri sürece, fitness takipçisinin daha sağlam bir şekilde gelişmesini sunar.
Bu özel cihazlara örnekler:


Akıllı Saat - Smartwatch
 • Yürüyüş saatleri : Uzaklara seyahat etmek için tasarlandı ve sağlam pil ömrü, GPS izleme ve navigasyon, temel hayati ve hava durumu tahminlerine sahip. Darbelere, düşmelere, toza ve suya karşı koruma sağlamak için çoğu zaman gelişmiş dayanıklılık için tasarlandı. Örnekler arasında Garmin Fenix ​​5 Plus, Suunto 9 Baro ve TomTom Adventurer bulunur.
 • Dalış saatleri : İlk kademe düzenleyicinizi bir dalış saati kullanmak için bir Bluetooth vericisine bağlayın. Garmin'in Descent Mk1 ve Suunto'nun DX'i derinlik, kalan süre, sıcaklık ve diğer önemli göstergeler sunar.
 • Uçuş saatleri : Garmin'in D2 Delta PX'i bilek nabzı Ox, bir kayıt defteri, GPS destekli hareketli bir harita ve NEXRAD hava durumu sunuyor.
( Gizle )
 1. Bu akıllı saatleri kullanmayı bir ben beceremedim 🙈🙈

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında gayet kullanışlı. Bence hemen öğrenmelisiniz. Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz.

   Sil

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) İsim ve E-Posta bilgileriniz asla ikinci şahıslar tarafından görüntülenmesi ve paylaşılması söz konusu değildir.
2) Yorumlarınız bizim için kıymetlidir.
3) Lütfen link içeren yorumlar bırakmayınız. Bu tarz yorumlar moderatörden onay almayacaktır.


Tekno Mercek mobil uygulamasını buradan indirebilirsiniz
Copyright © 2018-2019 All Right Reserved
Tasarım by Tekno Mercek