Responsive Ad Slot

En Yeni

latest

Endonezyalı Sayfa ve Gruplar Kaldırıldı

1 Şubat 2019 Cuma

/ by Tekno Mercek
Perşembe günü İran’a bağlı yüzlerce sayfa ve grubun açılmasının ardından, Facebook Endonezya’daki bayrağını kaldırdı.

Sosyal medya devi, platformda “sayfaların ve Saracen Grubuna bağlı grupların kaldırıldığını” ilan eden “asılsız davranışı koordine etmeyi” hedefliyordu.

"Sahte haber birliği" olarak nitelendirilen Saracen Grubu, Endonezya siyasetçilerine ve diğer insanlara yönelik Smear kampanyaları için spot ışığı altında. 

Endonezyalı Sayfa ve Gruplar Kaldırıldı
The Straits Times’a göre, sendikanın özelleştirilmiş bir sahte haber makalesi için 5.600 dolar aldığı ve bunun ardından yüz binlerce takipçisine dağıtılacağı bildirildi.

207 Facebook sayfası, 800 Facebook hesabı, 546 Facebook grubu ve 208 Instagram hesabı açılan listenin bir parçası olarak kapatıldı. 

"Ac Milan İndo" "Darknet ID" ve "Kata Warga" ("Citizens") gibi başlıkları olan sayfa ve grupları içeriyordu. Bu sayfalardan en az birinde minimum 170.000 takipçi varken, Instagram hesabında ise en az 65.000 takipçi vardı.

Facebook'un Siber Güvenlik Politikası Başkanı Nathaniel Gleicher çevrimiçi olarak yaptığı açıklamada, "Gönderdikleri içeriğe değil, davranışlarına göre bu sayfaları, grupları ve hesapları alıyoruz." dedi.

"Bu durumda, bu faaliyetin arkasındaki insanlar birbirleriyle koordine oldular ve kendilerini yanlış tanıtmak için sahte hesaplar kullandılar ve bu da eylemimizin temeli oldu."

Ocak ayında, Facebook benzer nedenlerden dolayı Filipinler'deki dijital pazarlama grubu Twinmark Media Enterprises'a karşı da harekete geçmişti.

Facebook’un Asya’daki görünüşte artan uyanıklığı, sosyal ağın Müslüman karşıtı ve Rohingya karşıtı duyguları yaymak için kullanıldığı Myanmar’da çevrimdışı şiddet ve bölünmeyi durduracak kadar yeterli olmadığı tespit edildi.
( Gizle )
  1. Sayfa açacaklar dikkat etsin

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Katılıyorum ama daha çok safını iyi seçmeleri gerekiyor. Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz.

      Sil

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) İsim ve E-Posta bilgileriniz asla ikinci şahıslar tarafından görüntülenmesi ve paylaşılması söz konusu değildir.
2) Yorumlarınız bizim için kıymetlidir.
3) Lütfen link içeren yorumlar bırakmayınız. Bu tarz yorumlar moderatörden onay almayacaktır.


Tekno Mercek mobil uygulamasını buradan indirebilirsiniz
Copyright © 2018-2019 All Right Reserved
Tasarım by Tekno Mercek