Responsive Ad Slot

En Yeni

latest

Akıllı Telefon Bağımlılığı Gençlere ve Ebeveynlere Etkileri

10 Ocak 2019 Perşembe

/ by Tekno Mercek

Teknoloji bağımlılığı, genellikle çocuklar ve gençler etrafında yoğunlaşan ve büyüyen bir sorundur, ancak yetişkinler sorunlu davranışlara karşı oldukça hassastır ve akıllı telefon ve sosyal medya kullanımı söz konusu olduğunda fazla kullanılır.

Pew Araştırma Merkezi 13-17 yaş arası gençleri ve ebeveynlerini araştırdı. Her iki grubun da çıkarılması zor bir sorun olduğu bulundu. Ankete katılan gençlerin yüzde 54'ü, ebeveynlerinin yüzde 36'sına kıyasla akıllı telefonlarında çok fazla zaman harcadıklarını söyledi.

Akıllı Telefon Bağımlılığı
Gençlerin daha da yüksek bir yüzdesi, yüzde 72'si, mesajları ve bildirimleri uyanır uyanmaz kontrol ettiklerini söyledi. Ebeveynlerin ise yüzde 57'si aynı şeyi yaptığını söyledi. Kültürel normlar, insanların hiçbir zaman gerçekten “oturumu kapatmadıkları” gerçeğine doğru kaymaya devam ettiğini gösteriyor.

Teknoloji bağımlılığının birçok olumsuz etkisi olabilir, ancak çoğu zaman, ilk ve en yaygın olanı dikkat üzerindeki etkisidir. Ankete katılan gençlerin yüzde 31’i ve ankete katılan ebeveynlerin yüzde 39'u, akıllı telefonlarını kontrol ettikleri için ders veya iş sırasında odak kaybettiklerini söyledi.

Bu davranışlardan herhangi biri sizi tarif ederse, akıllı telefonlardan ve sosyal medyadan kendinizi nasıl uzaklaştıracağınıza dair araştırmalar yapabilir, yerine doğal ilgi alanları ile etkilerinden kurutulabilirsiniz.
( Gizle )
  1. Çağımızda akıllı telefonların olumsuz etkilerine maruz kalmayan sayılı insan vardır. Bu bağımlılığı ortadan kaldırmanın mutlaka çeşitli yolları olsa da, bu konuda öncelikle istekli ve istikrarlı olmak şart.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Yorumunuza katılıyorum. İsteklerimizi başarmanın tek yolu ısrarcı ve sabırlı olmaktan geçer. Ama yinede birçok işimizi akıllı telefonlar yoluyla hallettiğimiz için insanlığın vazgeçmesi biraz zor olabilir. Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz.

      Sil

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) İsim ve E-Posta bilgileriniz asla ikinci şahıslar tarafından görüntülenmesi ve paylaşılması söz konusu değildir.
2) Yorumlarınız bizim için kıymetlidir.
3) Lütfen link içeren yorumlar bırakmayınız. Bu tarz yorumlar moderatörden onay almayacaktır.


Tekno Mercek mobil uygulamasını buradan indirebilirsiniz
Copyright © 2018-2019 All Right Reserved
Tasarım by Tekno Mercek